Rośliny w biurze

Zakres prac, które wykonujemy w ramach usługi opieki na roślinami w biurze:

 • Dobór roślin do biura
 • Dobór miejsca dla roślin
 • Podlewanie
 • Okresowe przesadzanie
 • Pielęgnacja
 • Nawożenie
 • Zwalczanie szkodników
 • Ochrona przed szkodnikami
 • Organizujemy „Dzień przesadzania kwiatów”
 • Azyl dla roślin

Dobór roślin do biura

Warunki panujące w biurach nie sprzyjają wegetacji roślin, dla wielu gatunków jest wręcz nie do życia. Na szczęście są rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także zaskakująco dobrze radzą sobie w warunkach biurowych. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór roślin do biura.

Co przeszkadza roślinom w biurze:

Powietrze. Zazwyczaj pomieszczenia są klimatyzowane, suche. Do tego dochodzi intensywna cyrkulacja powietrza.

Ludzie. Często widząc wysuszoną z wierzchu ziemię, dolewają wodę w ciągu dnia. Tymczasem w warunkach biurowych (cyrkulacja suchego powietrza) wierzchnia warstwa ziemi szybko wysycha zachowując wilgoć we wnętrzu donicy. Pomocny może być keramzyt, który pokrywa ziemię. Utrzymuje dłużej wilgoć w donicy. Jednak z wieloletniej obserwacji wiemy, że to rozwiązanie też nie chroni przed dodatkowym podlewaniem. Dlatego tak ważne jest powierzenie opieki specjalistom.

Na dole strony TOP 10 roślin, które najlepiej radzą sobie w polskich biurach

Dobór miejsca dla roślin

Przede wszystkim rośliny nie mogą przeszkadzać pracownikom. Mają produkować tlen, zapewniać wizualny komfort i pomagać odprężyć się w czasie pracy.

Kilka ważnych zasad przy doborze miejsca dla roślin w biurze:

Słońce. Przede wszystkim ważne są wymagania danej rośliny. Czy lubię bezpośrednie nasłonecznienie, półcień czy może stać w całkowitym cieniu.

Przeciągi. Otwieranie i zamykanie drzwi powodujące uderzenia powietrza o różnej temperaturze dla wielu roślin jest niewskazane.

Zmiany miejsca. Niektóre gatunki roślin biurowych, które wspaniale wyglądają w biurach i nawet nieźle sobie w nich radzą (jak na przykład Fikus Benjamina) nie cierpią przeprowadzek. Wystarczy zmiana położenia o dosłownie kilka metrów by fikus zaczął zrzucać liście. W ekstremalnych przypadkach „wyłysieje” całkowicie i może to trwać nawet rok czasu.

Klimatyzacja. W większości biur nawiewy klimatyzacji zlokalizowane są w sufitach. Nigdy nie ustawiajmy roślin w miejscu bezpośredniego uderzenia klimatyzowanego powietrza. W takich warunkach przetrwają tylko rośliny…sztuczne.

Podlewanie

Jedne uwielbiają wodę, dużo wody. Innym lubują się w twardej, suchej i zbrylonej ziemi. Te pierwsze podlewany częściej a te drugie rzadziej. Co znaczy częściej? To zależy od gatunku, pory roku, miejsca, w którym stoi roślina (nasłonecznienie, klimatyzacja) a nawet rodzaju wody.

Wilgoć gleby najlepiej sprawdzać odpowiednim czujnikiem we wnętrzu donicy.

Okresowe przesadzanie

Przychodzi moment w życiu rośliny, w którym potrzebuje ona przeprowadzki albo chociażby uzupełnienia donicy świeżą ziemią. Monitorujemy na bieżąco stan roślin w biurze i sugerujemy, które wymagają przesadzenia. Sugerujemy także rozmiar donicy (skrzyni). Na wasze życzenie kupimy odpowiednie i przywieziemy do biura. Dowieziemy także ziemie, keramzyt, piasek, kamienie. Wszystko, co niezbędne przy tego typu zabiegach.

Chcecie sam, wspólnie zając się przesadzaniem Waszych roślin. To dobry pomysł, który świetnie integruje pracowników, ale pozwólcie, że Wam w tym pomożemy. Zorganizujemy „Dzień Przesadzania Roślin”. Zobacz poniżej jak

Pielęgnacja roślin w biurze

Oprócz podlewania rośliny w biurze wymagają stałej opieki i nadzoru.

Do głównych czynności należy:

 • Odkurzanie liści
 • Usuwanie uschniętych i chorych liści
 • Przycinanie
 • Obracanie (niektóre gatunki wymagają okresowego odwracania względem nasłonecznienia)

Nawożenie roślin biurowych

Dobór nawozu dla roślin biurowych zależy jest nie tylko od gatunku, ale także pory roku i miejsca, w którym rosną. Ważne jest, aby rośliny otrzymały odpowiedni nawóz w odpowiednim czasie.

Zwalczanie szkodników

Przędziorki, mszyce, wełnowce, tarczniki – ci mali intruzi tylko czekają, aby dobrać się do roślin w biurze. Sprzyja im suche, biurowe powietrze. Rośliny żółkną i obumierają. Usunięcie szkodników nie jest proste. Stosuje się opryski a nawet kąpiele. Niekiedy musimy zabrać roślinę do naszego azylu i tam poddać intensywnej terapii.

Ochrona przed szkodnikami

Lekarze zawsze powtarzają, że profilaktyka jest tańsza od leczenia. Z roślinami jest tak samo. Dlatego tak ważna jest częsta kontrola, dokładne oglądanie liści i łodyg. Sprawdzanie ziemi. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na zwycięstwo.

Azyl dla roślin

Chore, zaatakowane przez szkodniki, połamane i gnijące rośliny trafiają do naszego Azylu. Zapewniamy im czułą opiekę. Gdy powrócą do pełni sił, wracają do biura.

Dzień Przesadzania Roślin

W wielu biurach przesadzanie kwiatów to ceremoniał, w który angażują się pracownicy. Pomaga w integracji i zrelaksowaniu się. Świetnie! Ale „Dzień Przesadzania Roślin” powinien być przeprowadzony pod okiem specjalisty.

Dlaczego?

 • Dobór odpowiedniej ziemi
 • Dobór odpowiednich donic
 • Dobór warstwy drenażowej i wierzchniej w donicy
 • Dobór równych gatunków w jedną kompozycję
 • Właściwe obchodzenie się z korzeniami
 • Zachowanie czystości. Przywieziemy plandeki i skrzynie.

Wszystko zorganizujemy a na koniec posprzątamy.

To nie wszystko! Posiadamy ponad 20 tysięcy art. biurowych

Nasza hurtownia biuroserwis znajduje się pod adresem www.annis.pl. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzeba w biurze. Od segregatorów, przez długopisy a na kopertach kończąc. Wystarczy zamówić a my przywieziemy.


Rośliny dla biura

Nasze propozycje

Sansewiera

Zwana także wężownicą lub językami teściowej. Jedna z najbardziej popularnych i najbardziej odpornych roślin biurowych. Potrafi przetrwać niemal w każdych warunkach. Jednak i one mają swoje granice. Sansewiera nie lubi obfitego podlewania. Woli mieć sucho. Efektem przelania jest gnicie liści u podstaw.

Zamiokulkas

Jeśli sansewiera jest królowa biur i zamiokulkas powinien być królem. Naprawdę trzeba się postarać, aby mu zaszkodzić. Właśnie temu zawdzięcza swoją popularność w biurach, centrach handlowych i we wszelkich strefach publicznych. Piękna i odporna roślina. Nie lubi obfitego podlewania i bezpośredniego nawiewu klimatyzacji. Szkodników też nie lubi, ale o jej ochronę chętnie zadbamy my ?

Epipremnum złociste

Numer 3 na liście popularności i odporności. To pnąca roślina od dziesiątek lat popularna w naszych domach. Potrafi opleść dookoła cały pokój trzymając się karnisza, meblościanki i obrazów. Świetnie radzi sobie również w biurach. Lubi cień ale radzi sobie także w miejscach nasłonecznionych. Wodę lubi, ale bez przesady.

Yukka (Jukka)

Wysoka, piękna roślina na pniu o ostrych, zielonych liściach. Często nazywana palmą, ale nie ma z nią nic wspólnego. Juki dobrze sobie radzą w biurach, o ile znajdziemy dla nich dobre miejsce. Lubi jasne, słonecznie miejsca. Przy dobrej opiece stanowi wspaniałą dekorację biura.

Clusia (Kluzja)

Piękna roślina na parapet. Lubi pełne słońce i jest odporna na warunki biurowe, w tym suche powietrze. Rośnie bardzo wolno, ma grube, błyszczące liście. W Polsce jest dostępna stosunkowo niedługo i szybko zyskuje na popularności.

To nie wszystko! Posiadamy ponad 20 tysięcy art. biurowych

Nasza hurtownia biuroserwis znajduje się pod adresem www.annis.pl. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzeba w biurze. Od segregatorów, przez długopisy a na kopertach kończąc. Wystarczy zamówić a my przywieziemy.

Bez względu na to jak wspaniale i skutecznie działa Wasza firma, odwiedzający Wasze biuro goście mogą odnieść mylne wrażenie, jeżeli wokół nie będzie czysto i świeżo.

Tu wkracza Cleneo, eksperci od sprzątania biur

2022 Cleneo
RODO
Wykonanie: Pixanet